Ako mobil ničí naše vzťahy

Hnevá vás, že sa váš partner len ťažko odtrhne pozornosť od mobilu? Potom nie ste sami! Mobilné telefóny sú veľkou hrozbou pre naše partnerské vzťahy, potvrdzuje nový výskum z Fínska. 

Svoj život žijeme čoraz viac prostredníctvom našich mobilných telefónov a v online priestore. Našu pozornosť venujeme sociálnym sieťam, nakupujeme online, streamujeme seriály, pracujeme online, hráme hry, čítame správy, chatujeme a e-mailujeme… 

Podľa výskumu sa postupom času ukázalo, že používanie mobilných telefónov vedie k väčšiemu riziku rozvodu po 10 rokoch manželstva.

Čas pred obrazovkou a najmä tzv. oddelený čas pred obrazovkou – to znamená, že partner sa pozerá na svoj mobilný telefón a vy sa pozeráte na svoj – súvisí s oslabením kvality partnerského vzťahu, tým že sa skracuje interakcia medzi partnermi.

Existuje podozrenie na súvislosť medzi používaním mobilného telefónu a žiarlivosťou, neverou a rizikom rozvodu. Problém je v tom, že vaše okolie nevie, čo s mobilom robíte. Nevie, s kým si píšete, čo pozeráte a podobne.

Psychologička Anna Bennich sa domnieva, že výsledky štúdie nie sú prekvapivé, tieto tendencie zaznamenala v párovej terapii. Problém je v tom, že keď robíme veci na svojom telefóne, menej sa venujeme iným veciam a potom nám veci okolo nás unikajú, a to plodí frustráciu u partnera či iných blízkych ľudí. Chýba nám byť blízkosť medzi nami, vysvetľuje.

Nie je na mobiloch pre vzťahy aj niečo pozitívne?   Áno, ak robíte alebo sledujete veci spolu, na jednom mobile alebo počítači! Alebo si cez mobil posielajte cez deň romantické, vtipné či sexi esemesky, potom to môže vzťah naopak posilniť.

Vo vzťahu s príbuznými je samozrejme pozitívne vedieť udržiavať kontakt, hlavne so vzdialenými. Všetko je to o tom, aký máme vzťah k mobilnému telefónu, zdôrazňuje Anna Bennich.

Viac info na: https://kurera.se/sa-forstor-mobilen-vara-relationer/

Pridajte svoj názor