Zákazy mobilov na školách – abecedný prehľad štátov

Aktualizácia 2. 1. 2024: Doplnená otázka europoslanca na konci článku.

Používanie mobilných telefónov na školách je zakázané alebo obmedzené vo viacerých krajinách. Problému sa venuje aj globálna správa UNESCO s názvom „Technológie vo vzdelávaní“. „Mobily na školách sú postupne zakázané v každej 4. krajine na svete, uviedla Jana Foltányová zo Slovenskej komisie pre UNESCO. Viac na https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/zakazu-mobily-skolach-svete-to-funguje-je-to-digitalny-heroin-hovori-odbornik

Anglicko

Používanie mobilných telefónov je na školách v Anglicku zakázané. Nové usmernenia z roku 2023 odporúčajú zákaz používania mobilných telefónov počas školského dňa vrátane prestávok.

Zdroj: https://www.gov.uk/government/news/mobile-phone-use-to-be-banned-in-schools-in-england

Austrália

Základná škola Upper Sturt v Austrálii ako preventívny prístup používa káblové počítače na bezpečný prístup na internet. Na vzdelávacie a administratívne účely boli nainštalované aj káblové inteligentné tabule a telefóny.

Zdroj: https://ehtrust.org/wp-content/uploads/2015/12/Upper-Sturt-WiFi-Policy.pdf

Deti v celej Austrálii sa čoskoro budú musieť v škole zaobísť bez svojich mobilných telefónov. Cieľom je zvýšiť výkonnosť a koncentráciu žiakov. Nová konzervatívna vláda na Novom Zélande chce v budúcnosti zakázať mobilné telefóny na všetkých školách.

Zdroj: https://lesvillasdusoleil.com/politics/new-zealands-government-wants-to-ban-cell-phones-in-schools/

Cyprus

Cyprus odstránil Wi-Fi zo základných škôl a tiež znížil RF na detských oddeleniach nemocnice arcibiskupa Makariosa.

Zdroj: https://ehtrust.org/cyprus-policy-recommendations-cell-phones-wireless-radiation-health/

Fínsko

Občianska iniciatíva vyzbierala 30 000 podpisov na podporu zákazu mobilných telefónov na školách. Novozvolená konzervatívna vláda ich navyše berie vážne a zaviazala sa uzákoniť zákony na uspokojenie žiadosti. Fínska vláda v pondelok oznámila, že „posilní právomoci učiteľov a riaditeľov zasahovať do činností, ktoré narúšajú vyučovanie počas vyučovania“.

Zdroj: https://europeanconservative.com/articles/commentary/finland-moves-against-cell-phones-in-schools/

Francúzsko

Od začiatku školského roka 2018 sú v školách a vysokých školách zakázané mobilné telefóny. Francúzsko tiež obmedzuje Wi-Fi pripojenie tým, že bezdrôtové pripojenie je štandardne vypnuté a učitelia sa pripájajú na internet cez kábel. Školské siete sú postavené na káblových rozvodoch a v situáciách, keď je potrebné bezdrôtové pripojenie, sa v triede podľa potreby zapína iba na krátky čas a po použití sa vypne.

Zdroj: https://www.lemonde.fr/education/article/2017/12/10/plus-de-telephones-portables-dans-les-ecoles-et-colleges-a-la-rentree-2018-annonce-le-ministre-de-l-education-nationale_5227485_1473685.html

Holandsko

Mali by si školáci brať na vyučovanie svoj mobil alebo nie? Táto otázka už v Holandsku nevzniká: od 1. januára 2023 nie sú povolené telefóny na stredných školách.
Od nového školského roka (po letných prázdninách 2024) bude platiť aj pre základné školy a špeciálne školy.

Zdroj: https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/voortgezet-onderwijs/mobiele-apparaten-in-de-klas

Írsko

Rodičia a osem škôl v írskom okrese Greystones prijímajú dobrovoľný „kódex bez smartfónu“ v snahe obmedziť tlak rovesníkov. Všetci rodičia povedali svojim deťom, že nemôžu mať smartfón až do strednej školy.

Zdroj: https://www.theguardian.com/technology/2023/jun/03/much-easier-to-say-no-irish-town-unites-in-smartphone-ban-for-young-children

Litva

Škola v severnom litovskom okrese Akmenė sa stala prvou, ktorá zakázala študentom držať telefón počas vyučovania. Elena Čiobienė je litovskou učiteľkou už takmer 40 rokov. Aj bez technológie, hovorí, boli študenti vynaliezaví v tom, aby sa zamestnali všetkým možným okrem štúdia. So smartfónmi je to však podľa nej oveľa horšie. „Rozptýlenie je oveľa väčšie ako predtým, keď sa deti počas vyučovania len tak rozprávali,“ hovorí učiteľka. “A teraz, samozrejme, rozptýlenie telefónov je škodlivejšie ako predtým.

Zdroj: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/2075288/lithuanian-school-bans-mobile-phones-amid-drive-to-make-students-pay-attention

Nórsko

Nórsky minister školstva Kari Nessa Nordtun stojí na čele iniciatívy na vytvorenie prostredia bez mobilných zariadení v nórskych školách. Nordtun, citujúc obavy zo zhoršujúcich sa akademických výsledkov a úrovne koncentrácie, nevidí žiadny presvedčivý dôvod na integráciu mobilných telefónov do školského dňa. Aj keď sa tento krok nerovná úplnému zákazu, Nordtun naznačuje, že akákoľvek odchýlka od tohto odporúčania by si vyžadovala silné odôvodnenie. Možnosť úplného zákazu v budúcnosti nezavrhla.

Zdroj: https://bnnbreaking.com/world/norway/norways-education-minister-advocates-for-mobile-free-schools/

Nový Zéland

Nový novozélandský premiér Christopher Luxon povedal 1. decembra 2023, že mobilné telefóny budú v školách zakázané, aby sa zlepšili výsledky študentov, čo je jedno z opatrení, ktoré má v úmysle zaviesť počas prvých 100 dní vlády.

Zdroj: https://www.canberratimes.com.au/story/8445081/new-pm-to-ban-mobile-phones-in-new-zealand-schools/

Rusko

Ruský národný výbor pre ochranu pred neionizujúcim žiarením (RNCNIRP) v nariadení z 19. 6. 2012 odporúčania školám a škôlkam prísne regulovať používanie Wi-Fi.

Zdroj: https://www.scribd.com/document/182641315/RNCNIRP-Russia-Wi-Fi-Regulation-19-06-12-pdf

V decembri 2023 ruská štátna duma zakázala používanie mobilov v triedach.
Zdroj: https://www.themoscowtimes.com/2023/12/06/russias-state-duma-bans-cell-phones-in-school-classrooms-a83333

Slovensko

2022 – Štát ruší plošný zákaz mobilov na základných školách. Ministerstvo školstva zverejnilo vyhlášku 223/2022 Z. z. o základnej škole. Vypustili v nej zákaz používať mobilné telefóny pre žiakov.

Zdroj: https://zive.aktuality.sk/clanok/vsQcGJQ/stat-rusi-plosny-zakaz-mobilov-na-zakladnych-skolach-neznamena-to-rovno-ich-povolenie/

2024 – Ministerstvo navrhlo zákaz používania mobilov na základných školách pre ročníky 1 – 4

Zdroj: https://www.minedu.sk/ministerstvo-navrhlo-zakaz-pouzivania-mobilov-na-zakladnych-skolach/

Španielsko

Španielsko tvrdo zasahuje proti používaniu mobilných telefónov v školách, zavádza úplné zákazy alebo prísne reguluje zariadenia, ktoré podľa mnohých učiteľov a rodičov nie sú potrebné.

Zdroj: https://www.euronews.com/2023/11/14/spain-is-cracking-down-on-mobile-phone-use-in-schools

Švédsko

Základné školy budú úplne bez mobilov. Aj počas prestávok musia žiaci 1. – 9. ročníka podľa novej dohody nechať telefón mimo dosahu. Vláda a Švédski demokrati sa zhodli, že základná škola by mala byť bez mobilov, podľa strany Tidö by to malo byť štandardom v celom Švédsku.

– Je to krok vpred v dôležitej kultúrnej zmene, hovorí šéf liberálnej strany Johan Pehrson.

Zdroj: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/grundskolan-ska-bli-helt-mobilfri–rnjsht


Európske parlamentné zhromaždenie vydalo v roku 2011 rezolúciu 1815, ktorá odporúča znížiť vystavenie verejnosti rádiovým poliam a v bode 8.3.2. odporúča: „pre deti vo všeobecnosti a najmä v školách a triedach uprednostňovať káblové internetové pripojenie a prísne regulovať používanie mobilných telefónov školákmi v priestoroch školy“.

Otázka europoslanca Domènec Ruiz Devesa na Európsku komisiu zo dňa 28.11.2023:

V súčasnosti sa pravidlá používania mobilných telefónov v školách veľmi líšia v rámci členských štátov aj medzi nimi. Odborníci, učitelia a rodičia sa čoraz viac obávajú škodlivých účinkov, ktoré môže mať skoré vystavenie sa mobilným telefónom na vzdelávací a emocionálny vývoj a duševné zdravie našich mladých ľudí.
Stáva sa normou, že čoraz mladšie deti dostávajú mobilné telefóny bez toho, aby si uvedomovali, aké to bude mať dôsledky. To v kombinácii s veľmi rozdielnymi nariadeniami platnými v krajinách a regiónoch EÚ môže mať vážne dôsledky. Komisia preto musí predložiť odporúčanie o vhodnom veku, v ktorom by deti mali mať vlastný mobilný telefón, a o používaní mobilov v školách.

  1. Komisia počas súčasného volebného obdobia podporovala digitálne vzdelávanie. Vykonala štúdie s cieľom stanoviť minimálny vek, v ktorom môžu mať deti vlastný telefón bez akéhokoľvek podstatného vplyvu?
  2. Plánuje Komisia prijať odporúčania na riešenie problému používania mobilných zariadení v triedach v členských štátoch konzistentným a harmonizovaným spôsobom?

Odkaz: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2023-003479_EN.html

Autori:
Tím členov občianskeho združenia
Elektrosmog a zdravie

Pridajte svoj názor