Mapa vysielačov

Naše občianske združenie za výdatnej pomoci dobrovoľníkov prináša mapu zdrojov rádiofrekvenčných elektromagnetických polí. Ďakujeme všetkým za pomoc.

Štát takúto mapu nemá, Potvrdil to v odpovedi na infožiadosť. Pomôžme si teda sami. Privítame záujemcov ochotných pomôcť mapovať výskyt vysielačov na Slovensku.

Podobné mapy:
Česká mapa: https://gsmweb.cz/
Poľská mapa: https://si2pem.gov.pl/

Odkaz pre mapu v samostatnom okne:
https://umap.openstreetmap.fr/sk-sk/map/mapa-vysielacov-sk_626253#8/48.686/19.841

Vysvetlivky:

FarbaFarbaVysielačZdroj
červená TVhttps://www.teleoff.gov.sk/zoznam-datovych-zdrojov/
lososová dokrývače TVhttps://www.teleoff.gov.sk/zoznam-datovych-zdrojov/
fialová súkromné TVhttps://www.teleoff.gov.sk/zoznam-datovych-zdrojov/
sivá Tetrapolhttps://www.teleoff.gov.sk/zoznam-datovych-zdrojov/
zelená Rozhlas AM, FM, DABhttps://www.radia.sk/vysielace
oranžová Orangedobrovoľníci s aplikáciou NetMonster
modrá O2dobrovoľníci s aplikáciou NetMonster
žltá 4kadobrovoľníci s aplikáciou NetMonster
bordová Telekomdobrovoľníci s aplikáciou NetMonster
biela zatiaľ nevieme operátoradobrovoľníci v teréne

Ako dopĺňať vysielače

Podľa týchto máp si pozrite, ktoré oblasti ešte nemáme zmapované.

Orange:

Telekom:

Upresňovanie polohy

Kliknite na takú značku vysielača na mape, ktorá má tvar otáznika. Otvorí sa Vám popis s polohou Latitude a Longitude. V názve je okrem ulice uvedený aj okruh, napríklad ± 282 m.

Ak poznáte presnejšiu polohu, pošlite nám presné čísla Latitude a Longitude na email mapa@elektrosmogazdravie.sk Do predmetu správy dajte UPRESNENIE POLOHY

Pridávanie vysielačov

1. Dajú sa pouzit len Android telefony.

2. Nainstalovat treba bezplatnu aplikaciu NetMonster. Ide o cesku aplikaciu, ktora pouziva tzv. Google geolocation API, na zaklade ktorej vie pomerne presne urcit polohu BTS, ktore ma telefon v dosahu, plus priblizny azimut anteny. Samozrejme, cim hustejsie su BTS (v mestach), tym je odchylka mensia, cim viac ste na vidieku, resp. v lese, tym vacsie su odchylky.

3. Na fungovanie nemusite mat v mobile SIM. Staci teda pouzit akykolvek starsi mobil, aspon s Androidom 4.5. Pokial mate SIM v telefone, telefon samozrejme uprednosti BTS tohoto operatora. Pokial SIM nemate, mozete prinutit telefon pripojit sa na lubovolneho operatora tak, ze pri jeho zapinani sa snazte dostat co najblizsie k nejakej BTS. Telefon sa automaticky pripoji na siet s najsilnejsou intenzitou. Mozete skusit simulovat tuto situaciu niekolkokrat s roznymi telefonmi a inymi BTS, urcite sa Vam podari pripojit sa na viacero roznych operatorov. Od momentu pripojenia uz mobil nevypinajte/nerestartujte, inak sa znova pokusi pri zapnuti najst najsilnejsiu siet.

4. Idealne je, aby bol telefon nastaveny v rezime LTE/UMTS/GSM, resp. aspon UMTS/GSM. Tieto moznosti najdete v nastaveniach mobilneho telefonu. GSM (2G) vseobecne neposkytuje velmi presne lokalizacie, UMTS ma vdaka vyssim frekvenciam vacsi utlm a mensie odrazy v uliciach a tym padom kratsi dosah (co je vyhodne z hladiska presnejsej geolokalizacie)

5. Spustite program a nechajte ho bezat po celu dobu Vasej cesty (napr. v aute). Medzitym mozete na obrazovke aplikacie LOG sledovat rozne BTS, ktore telefon vzdy okolo seba „vidi“. Pozor: vzdy zbiera len BTS identifikatory toho jedneho operatora, na ktoreho je od zapnutia pripojeny, resp. na zaklade konkretnej SIM pripojeny. Pokial mate k dispozicii SIM a datove pripojenie, vidite hned aj zelenou farbou vypisane polohy (tie vsak nie su nutne, polohy sa daju zistit dodatocne, vid dalej).

6. Vsetky „videné“ BTS sa uchovavaju v LOGu, ktory je mozne lahko na konci cesty, alebo mapovania celkove, exportovat do suboru .NTM Exportované LOGy prosíme po skonceni Vasho mapovania zaslat na mapa@elektrosmogazdravie.sk. Cez specialny interface sa potom importuju do Google Earth, kde je potom prehladne vidiet lokality a operatorov jednotlivych BTS.

Dakujeme zaujemcom za spolupracu.

Pridajte svoj názor