List redaktorke Markízy

signstop5g.eu/sk/riesenia/ochrana-vsetkeho-ziveho-na-zemi/navrh-5

Reakcia na reportáž na Markíze o iPhone 12:
https://tvnoviny.sk/zahranicne/clanok/857569-ak-mate-starsi-iphone-zbystrite-pozornost-jeden-model-ma-vysoke-urovne-elektromagnetickeho-ziarenia

Vážená pani redaktorka,
včera a dnes bol odvysielaný v TV novinách na Markíze príspevok o zisteniach francúzskej agentúry ANFR o zisteniach v súvislosti s testovaním emisií rádiových vĺn z telefónu iPhone model 12. Je fajn, že ste sa podujali informovať o jednej z mála takýchto skutočnosti, avšak obsah príspevku je skôr spochybnením zistených skutočnosti, ako poukázaním na fakt, že sa hrubo zanedbáva akákoľvek starostlivosť o ľudské zdravie počas umiestňovania zariadení, akými sú (aj) mobilné telefóny, na spotrebiteľský trh.

To, že národná agentúra pre rádiofrekvenčné vysielanie vo Francúzsku sa po niekoľkých náhodných zisteniach prekročení povolených limitov u viacerých značiek mobilných telefónov podujala pravidelne testovať všetky dostupné modely na trhu, nie je žiadnym tajomstvom. Robia tak úspešne už vyše 6 rokov. Za ten čas našli desiatky nevyhovujúcich zariadení. Naše médiá však tomu nevenujú príliš pozornosť. Žiadna panika? Nuž ja by som to tak ružovo nevidel. Iphone 12 je len čerešnička na torte a ďalšie modely budú nasledovať.

Vaša reportáž oslovuje “odborníkov”, ktorí, žiaľ, uvádzajú nepravdy, alebo len tápajú v odpovediach. Nepoznajú skutočne dôvody, prečo práve ten alebo oný model nevyhovie. Francúzi vytvorili precedens. Testujú zariadenia tak, ako sa v skutočnosti používajú – nie 5, 10, či 20 mm od tela, ale v kontakte s ním. Táto reálna “aféra” vznikla ešte v roku 2016 a volá sa PhoneGate (analógia s Dieselgate, kde sa u testovaných vozidiel podvodom znižovali emisie. Kým o jednej médiá horlivo informovali, o druhej vôbec.). Výrobcovia si z dôvodu ľahkého zisku značky konformity veľmi radi prikrášľujú svoje “testy” práve tým, že do používateľského návodu uvedú upozornenie, že ich zariadenie síce spĺňa požiadavky FCC a ICNIRP (EÚ), avšak pri používaní v tej či onej vzdialenosti od tela/hlavy. Používa však populácia telefóny v danej vzdialenosti? Prečo o tom nespravíte reportáž?

Tematika je oveľa zložitejšia, než sa zdá na prvý pohľad. Už samotné EÚ či FCC normy sú postavené na vode a vedecký boli niekoľkokrát spochybnené. Takže ani SAR 2W/kg, ani žiadna iná norma Vás neochráni pred nežiaducimi kumulatívnymi účinkami, najmä pri dlhodobom (celoživotnom) používaní týchto zariadení. Vo vašej reportáží máte navyše chybu, nakoľko ide nie o 4, ale o 2W/kg na každých 10g tkaniva. Nazýva sa to špecifická miera absorpcie. Reportáž je plná nepresných vyjadrení, skôr to pripomína vyjadrenia laikov ako odborníkov (svetlo vs. elektromagnetické žiarenie? Keď už tak svetlo vs. rádiofrekvenčné žiarenie)… Zaklincovalo to spomenutie marketingovo úspešných podvodov v podobe rôznych nálepiek a platničiek.

Vážená pani redaktorka,
ak už reportáž o probléme, tak kvalitná. Inak sa snaha neodzrkadľuje vo výsledku. Neviete sa pýtať správne otázky správnych ľudí. Prečo ste sa neopýtali regulátora, z akého dôvodu my tieto zariadenia rovnako netestujeme a prečo slepo veríme výrobcovi, čo uvádza v dokumentácii? Prečo takéto zariadenia nie sú sťahované z trhu u nás? Čo robí SOI? Kde je medicínsky výskum, ktorý dovoľuje tak vysoké expozície SAR? Toto nie je téma pre profesora na matfyze alebo bývalého hovorcu regulátora, ale pre rádiobiologické laboratórium. Prečo neoslovite naslovovzatých odborníkov na SAV, kde prebieha výskum in vivo / in vitro?

I. Balaj
ES info

Ďalšie články v médiách na rovnakú tému

https://zive.aktuality.sk/clanok/hEpiWs5/mate-tieto-iphony-francuzsko-ich-nariadilo-stiahnut-z-trhu/

Naša infožiadosť kompetentným úradom a ich odpovede

Pridajte svoj názor