Paradox mobilných technológií v nemobilných situáciách

Vyskúšajte si rýchlosť
pripojenia sami pomocou
niektorej mobilnej aplikácie
na testovanie rýchlosti
pripojenia pre download
a upload.
Pripojenie pomocou Wi-Fi
alebo mobilných dát dosahuje
len zlomkové rýchlosti
oproti káblovému pripojeniu
pomocou adaptéra.

Slovo „mobilný“ má pôvod v latinskom „mōbilis“ a znamená pohyblivý, prenosný. Mobilný telefón, na rozdiel od pevného, môžeme prenášať. Mobilná technológia je technológia, ktorá je určená na používanie počas nášho pohybu. Vyvstáva otázka, prečo túto technológiu, navrhnutú na pohyb, tak často používame v situáciách, kedy sme pevne zakotvení na jednom mieste?

Mobilné technológie v nemobilných situáciách

Je fascinujúce, ako sa slovo “mobilný” stalo synonymom pre smartfóny a iné prenosné zariadenia. Aj keď pôvodne určené na podporu pohybu, tieto technológie sa stali našimi neoddeliteľnými spoločníkmi dokonca aj v nemobilných situáciách. Avšak, je to naozaj nutné, keď sedíme za stolom? Ethernetový kábel je normou pre internetové pripojenie, mobilné bezdrôtové technológie sú nevýhodnejšou, no nutnou náhradou počas pohybu.

Prečo by sme mali uprednostňovať káblové pripojenie v statických situáciách?

Skôr než odpovieme na túto otázku, položme si otázku obrátene: Prečo by sme nemali uprednostňovať mobilné pripojenie v statických situáciách?

Pevné pripojenie – ethernetový kábel

  1. Bez škodlivého žiarenia:Teda bez rádiofrekvenčných elektromagnetických polí
  2. Ekologická zelená norma:Minimálna spotreba elektriny, zanedbateľná environmentálna stopa, zodpovednosť k životnému prostrediu.
  3. Bezpečnýprenos údajov a najrýchlejšie spojenie

Používanie mobilných bezdrôtových pripojení v statických situáciách nemá reálny argument, okrem lenivosti a neznalosti. Existujú ethernetové redukcie na mobil a tiež už dnes existuje viacero príkladov, kde sa ethernetové káble elegantne integrujú do bežného prostredia.

Vysoké školy

Na vysokých školách môžeme vidieť lavice v prednáškových miestnostiach vybavené elektrickými a USB zásuvkami. Keď sa mohlo investovať do takejto kabeláže, mohli sa zároveň doviesť aj ethernetové káble, čím by sa podporila zdravšia, zelenšia a bezpečnejšia konektivita. V niektorých školách je už možné vidieť prvé „lastovičky“ integrácie ethernetových káblov:

Rýchliky

Rýchliky sú ďalším príkladom, kde je dostupná elektrická zásuvka a USB zásuvka pod každým sedadlom. Prečo by tam nemohla byť aj tretia ethernetová zásuvka?

Novostavby

Zaujímavé je, že podľa noriem pre výstavbu nových domov a bytov musí byť novostavba prekáblovaná internetovým káblom, teda vedľa každej elektrickej zásuvky je aj ethernetová zásuvka. Bohužiaľ, leniví, či neznalí obyvatelia novostavby ich nevyužívajú, maximálne len na pripojenie televízora.

dobijanie

Benzínové stanice

Dnes už bežne vídať na čerpacích staniciach možnosť na dobíjanie mobilov s rôznymi koncovkami. Možno neznalých prekvapí, ale rovnaké káble sa používajú na pripojenie na internet. Bohužiaľ, zatiaľ sa na benzínkach nenachádza rovnaká možnosť na ethernetové pripojenie.

V skratke, mobilná technológia je síce fenoménom súčasnosti, no výhody ethernetového pripojenia nemožno ignorovať. Zvážte, či by pri používaní vášho zariadenia na jednom mieste nemala mobilita ustúpiť ekologickosti a bezpečnosti.

Autori:
Tím členov občianskeho združenia
Elektrosmog a zdravie

Pridajte svoj názor