Infikované kliešte Ixodes ricinus sú priťahované elektromagnetickým žiarením 900 MHz

Publikované v časopise ScienceDirect
Poľská tračová agentúra: https://www.pap.pl/pap-technologie/630420%2Cpromieniowanie-smartfonow-moze-przyciagac-kleszcze.html

Najnovší výskum poľsko-slovenského tímu vedcov ukazuje, že rozšírenie oblastí kliešťov môže mať na svedomí elektromagnetické žiarenie (EMŽ), ktorého zdrojom sú rádio, televízia, stanice a početné mobilné zariadenia – informuje Univerzita prírodných vied v Poznani.

Abstrakt

Je známe, že elektromagnetické pole (EMP) ovplyvňuje funkcie nervového, kardiovaskulárneho a reprodukčného systému mnohých zvierat, vrátane kliešťov. Cieľom tejto štúdie bolo testovať správanie kliešťov v prítomnosti vysokofrekvenčného EMP. 

Na testovanie sa použilo 160 dospelých samcov a 140 dospelých samíc nekrmených kliešťov Ixodes ricinus . Jednotlivci boli vystavení EMP 900 MHz v trubici chránenej pred žiarením (RST). 

Kliešte priťahovali ožarované oblasti. Tento účinok bol významne silnejší u kliešťov infikovaných Rickettsia spp., čo naznačuje, že patogény môžu meniť reakciu kliešťov na podnety z prostredia. Tieto výsledky vedú k otázke, či môže mať umelo vyrobené elektromagnetické pole vplyv na I. ricinus a ako taký prispieva k prebiehajúcim zmenám v distribúcii kliešťa a jeho patogénov, ktorá sa v súčasnosti pozoruje v Európe a inde.

Pridajte svoj názor